شهرستان‌های استان خراسان رضوی _ شهرستان گناباد

شهرستان‌های استان خراسان رضوی

شهرستان گناباد

شهرستان گُناباد از شهرستان‌های جنوبی استان خراسان رضوی ایران است.

مرکز این شهرستان شهر گناباد است. شهرستان گناباد ۱۱۰٬۱۳۵ نفر جمعیت دارد و دارای ۳ بخش و ۷ دهستان است.

موقعیت شهرستان گناباد

شهرستان گناباد به مرکزیت شهر گناباد یکی از شهرستانهای استان خراسان رضوی است که در جنوب آن قرار گرفته‌است. این شهرستان در طول شرقی ۴۶-۵۷ تا ۲۷-۵۹ و عرض شمالی ۰۳-۳۴ تا ۵۴-۳۴ قرار دارد.

با توجه به تقسیمات جدید سیاسی، این شهرستان از شمال با شهرستانهای مه ولات (محولات)، رشتخوار، خلیل آباد و برداسکن، از سمت شرق با شهرستان خواف و از سمت غرب و جنوب با استان خراسان جنوبی دارای مرز مشترک می‌باشد. مساحت این شهرستان ۹۵۸۴ کیلومتر مربع است. فاصله مرکز شهرستان تا شهر مشهد ۲۷۰ و تا تهران ۱۰۹۱ کیلومتر است.

شهرستان گناباد به دلیل واقع شدن در مسیر جاده مواصلاتی جنوب خراسان و مسیر ارتباطی خراسان رضوی با خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان دارای اهمیت خاصی است. ارتفاع این شهرستان از سطح دریا ۱۱۵۰ متر می‌باشد.

جمعیت

براساس آمار سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان گناباد ۱۱۰۱۳۵ نفر بوده که ۲درصد از جمعیت استان را شامل می‌شود. همچنین از کل جمعیت شهرستان ۵۵۷۴۶ نفر مرد و ۵۴۳۸۹ نفر زن هستند که بنابراین نسبت جنسی این شهرستان بیانگر پائین بودن درصد تعداد زنان به مردان در این شهرستان است. این نسبت در مقایسه با وضعیت استان که برابر ۱۰۱ می‌باشد، اختلاف کمی را نشان می‌دهد.

براساس آمار سال ۱۳۸۵ از کل جمعیت شهرستان گناباد ۶۱۸۲۹ نفر (۵۶ درصد) در نقاط شهری و ۴۸۳۰۶ نفر (۴۴ درصد) در نقاط روستایی سکونت داشته‌اند.

روند تغییرات توزیع جمعیت در شهرستان گناباد به شکل متقارن بوده به گونه‌ای روند رشد و کاهش توزیع جمعیت در سکونتگاههای شهری و روستایی تقریباً مشابه بوده‌است. طی سالیان متمادی، در سالهای اخیر برای اولین بار نرخ شهرنشینی در شهرستان گناباد از نرخ روستانشینی آن پیشی می‌گیرد. در مجموع طی سالهای مورد بررسی همواره نرخ روستانشینی با کاهش و شهرنشینی با افزایش مواجه بوده‌است.

تقسیمات کشوری

بخش مرکزی شهرستان گناباد

  دهستان پس کلوت
  دهستان حومه

شهرها: گناباد و بیدخت

بخش بجستان

  دهستان بجستان
  دهستان جزین
  دهستان یونسی

شهرها: بجستان و یونسی

بخش کاخک

  دهستان زیبد
  دهستان کاخک

شهرها: کاخک

روستاهای مهم

مند- Mend
گیسور
خیبری
زیبد
روشناوند
رقاصان
بیلند
دلویی یا دلوئی Dolui
غوژد
شورآب
روچی
بهاباد
شیرازآباد
ریاب
نوده پشنگ
سنو
موسیرز
مرندیز
فخراباد
مزار

/ 2 نظر / 436 بازدید
سید محمود رضوانی

شهرستان گناباد یکی از شهرستانهای قهرمان پرور ایران اسلامی است بیشترین مسئولین مملکتی در ایران و جهان از روستای دلوئی گناباد هستند پیروز باشید ای ابر مردان غیور افتخار ما به ذشما مردان وزنان غیور است

محسن

"بیشترین مسئولین مملکتی در ایران و جهان از روستای دلوئی گناباد هستند " !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [خنده][خنده][خنده][خنده][خنده][خنده]